JURAJ ČERVENÁK – Přízraky na Devíně

DATUM PUBLIKOVÁNÍ: 28. 02. 2017  |  KATEGORIE: Knihy

JURAJ ČERVENÁK – Přízraky na Devíně
JURAJ ČERVENÁK – Přízraky na Devíně

Když se podívám na svou knihovnu, musím konstatovat, že dvě třetiny tvoří knihy technického rázu, naučné knihy či literatura faktu. Čas od času potřebuji přepnout a tak si rád přečtu i něco jiného. A příběhy z pera Juraje Červenáka jsou pro mne ideální volbou.

Ačkoliv je jeho poměrně rozsáhlé dílo řazeno do fantasy žánru, není určené pro mladé čtenáře Harryho Pottera. Často se tu souloží, sekají hlavy, ruce, nohy a množství prolité krve, v detailně popsaných bitvách, by stačilo na napuštění bazénu rodiny nenasytných upírů.

Přízraky na Devíně je sedmou knihou o Černém Roganovi, ale k pochopení děje není nezbytně nutné znát předchozí dobrodružství. Když se čtenář prostě spokojí s tím, že Rogan a jeho věrný průvodce vlk Goryvlad vládne mocí Černobohova ohně a promlouvají do svých, ale i cizích myslí, nemusí předchozí díly znát.

Hlavní hrdinou, pochopitelně kromě Rogana, je kněžic Pribina z Nitranského knížectví, který se vydá na námluvy dcery knížete Lučivoje, jenž vládne na Devíně. Se stejným úmyslem se na Devín chystá i jeho věčný sok Mojmír. Úkol, který mají splnit a umožní jim ucházet se o ruku Jaruny, dcery Lučivoje, je nesnadný. Zneškodnit tajemný přízrak, který se náhle objevil v lesích nad Devínem.

Kdo uspěje a jak, to už psát nebudu. Byla by škoda, abych budoucí čtenáře připravil o zápletky, kterými se to v knize jen hemží. Možná vás při čtení zarazí, jak je zde detailně popsané intrikářství a padoušství moravského knížete Mojmíra. Napadlo mne, jestli v tom nehraje roli fakt, že je Juraj Slovák a kope tak trochu za svoje barvy. Nicméně tuto myšlenku jsem zavrhl, když jsem si vzpomněl jak hezky, nejiráskovsky napsal knihy o Bivojovi.

Přízraky na Devíně je odpočinková kniha pro starší čtenáře, plná slovanských mýtů, napínavého děje a nečekaných zvratů. Kniha mě nezklamala a úžas nad tím jak se Juraj Červenák dokáže „pomazlit“ se svými postavami a příběhem se jen prohlubuje.

Rok vydání: 2016 | Vydavatelství: Brokilon | Počet stran: 252 | Vazba: brožovaná